1. Poremećaj rada štitne žljezde
Štitna žljezda luči hormone koji reluglišu razmenu materija. Ukoliko usporeno radi, organizam ne dobija dovoljno trijodtironina i tiroksina, puls se usporava i zbog toga osjećamo umor. Međutim, i ubrzan rad štitne žljezde može da dovede do iscrpljenosti. Tada naše ćelije bespotrebno troše previše kiseonika, a posljedice su ubrzan rad srca, uznemirenost i iscrpljenost.
Savjet: Prekontrolišite hormone štitne žljezde u krvi.
2. Nedostatak gvožđa
Polovina ženske populacije pati od nedostatka gvožđa, a moguća posljedica je hronična anemija. Crvena krvna zrnca ne isporučuju dovoljno kiseonika preostalim ćelijama u organizmu, a posljedice su umor, slabija koncentracija i podložnost prehladama. Nedostatak gvožđa može biti posljedica obilnih menstruacija, obilnog krvarenja na porođaju, ili ishrane siromašne gvožđem.
Savjet: Trudite se da unosite gvožđe kroz ishranu. Ima ga u mesu, hljebu, povrću i mahunarkama.
Najbolje je da te namirnice kombinujete s namirnicama bogatim vitaminom C, jer on podstiče apsorpciju gvožđa u gastrointestinalnom traktu.
3. Koristite sredstva protiv alergije
Osim što ublažavaju alergijske reakcije, mnogi antihistaminici dospjevaju u nervne ćelije mozga, izazivajući umor.
Savjet: Uzimajte ih neposredno pred spavanje.
4. Ne unosite dovoljno tečnosti
Ljudi koji ne piju dovoljno vode loše spavaju, pokazuje istraživanje Medicinskog fakulteta Perelman Univerziteta Pensilvanije. Naučnici su analizirali navike 4.500 ispitanika i dokazali da uzročno-posljedična veza spavanja i uzimanja tečnosti liči na vrzino kolo: Ko slabo spava, preko dana pije malo vode, a ko unosi malo tečnosti, lošije spava.
Savjet: Pijte najmanje 1,5 litar vode dnevno.
5. Imate dijabetes
Hormon insulin pomaže ćelijama u organizmu da iskoriste glukozu iz krvi i pretvore je u energiju. Dijabetes tipa 2 remeti ovaj mehanizam, pa se pacijenti osjećaju umorno i bez energije.
Savjet: Ako sumnjate da iza vašeg umora stoji dijabetes, zakažite pregled kod ljekara koji će vas poslati na pregled krvi.
6. Nedovoljno se krećete
Umorni ste i ne želite fizičke akivnosti? I ovde postoji opasnost da upadnete u začarani krug. Studija nezavisne internacionalne mreže ljekara i naučnika “Cochrane Collaboration” iz 2012. pokazala je da sportovi izdržljivosti ublažavaju iscrpljenost, čak i ako je izazvana kancerogenim oboljenjem.
Savjet: Prekinite začarani krug! Ako nemate snage da vježbate, počnite od šetnje na svježem vazduhu.
7. Patite od nedostatka vitamina B12
Nedostatak vitamina iz grupe B može da izazove anemiju, a simptomi su umor, slaba koncentracija i bljedilo. Ljudski organizam može da skladišti vitamin B12 u jetri i da živi od zaliha nekoliko godina. Budući da ga ima u mnogim namirnicama životinjskog porekla, vegani su naročito izloženi pojačanom riziku od nedostatka. Nedostatak vitamina B12 takođe može biti posljedica poremećaja apsorpcije u crijevima.
Savjet: Vitamina B12 ima u lososu, jajima i siru, a vegani ga mogu unijeti preko algi ili kiselog kupusa.
8. Pili ste kafu
Od kafe očekujemo da nam da energiju, u najboljem slučaju, istog trena. Pritom mnogi ljubitelji ovog napitka zaboravljaju da kofein ima odloženo dejstvo. Ako popijete kafu posle podne, dejstvo ćete osjetiti tek kad odete na spavanje, što može da poremeti ritam budnosti i spavanja.
Savjet: Posmatrajte kada kafa počinje da djeluje na vas. Ako je to slučaj tek nekoliko sati nakon što ste je popili, onda je nemojte piti posle podne.
IZVOR:srbijadanas.rs